A small white family car
Sposoby zabezpieczania kredytów samochodowych. Jak zabezpieczają się banki?
17 sierpnia 2016
Black luxury CAR
Kredyt na samochód z zagranicy. Jak się do tego przygotować?
22 sierpnia 2016
Red car on dollars. Isolated 3D image

Zakup samochodu z tytułu kredytu na ogół zobowiązuje zainteresowanego do wniesienia tzw. wkładu własnego, który jest pewnym zabezpieczeniem dla banku. Wybrani klienci, którzy mogą wykazać się ponadprzeciętną zdolnością kredytową mogą pokryć jednak 100% wartości zakupu, bez jakichkolwiek opłat początkowych.

Kredyty ze 100-procentowym pokryciem kosztów, ale tylko na samochody własne i przy odpowiedniej zdolności kredytowej

Za standard przyjmuje się, że kredyty, które pokrywają w całości koszt zakupu samochodu są zarezerwowane dla osób zainteresowanych finansowaniem nowych egzemplarzy lub tych nie starszych niż 1-2 lata.

Banki określają także maksymalny poziom zobowiązania, a to znaczy, że nawet przy odpowiedniej historii kredytowej, klient nie może liczyć na pełne finansowanie samochodu z segmentu np. aut luksusowych. W warunkach ofertowych instytucje często podają, że tego typu kredytów udzielają na pokrycie kosztów zakupu aut o wartości do ok. 80-100 tys. złotych.

Kredyty samochodowe na całą wartość auta rozpatrywane są w oparciu o tzw. metodę standardową, co oznacza, że potencjalny kredytobiorca zostanie zobowiązany do przedstawienia kompletu dokumentów, a w tym m.in. zaświadczenia o dochodach oraz potwierdzenia stażu pracy u aktualnego pracodawcy.

Banki nie pokryją 100% kosztów kredytu na samochód używany

Sprzedawcy kredytów samochodowych nie są zainteresowani finansowaniem samochodów używanych i w zasadzie należałoby wykluczyć możliwość pozyskania kredytu na kilkuletnie auto bez wnoszenia jakiegokolwiek wkładu własnego.

Poziom opłaty jest wypadkową kilku czynników, a w tym m.in. zdolności kredytowej klienta, ale i wieku samego auta oraz oczekiwanego okresu spłaty. Poza tym najdłuższy okres kredytowania samochodu używanego nie jest najczęściej dłuższy niż 6 lat; banki obliczają okres współpracy z klientem tak, aby w ostatnim roku spłaty, samochód nie był starszy niż 8-10 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *