Red car on dollars. Isolated 3D image
Czy można uzyskać kredyt na całą wartość samochodu bez wkładu własnego?
22 sierpnia 2016
Happy hispanic man showing the key of his new car
Dokumenty wymagane w kredycie samochodowym
22 sierpnia 2016
Black luxury CAR

Rynek samochodów importowanych do Polski nadal rośnie. W skali rocznej, sprzedaż aut sprowadzanych z zagranicy sięga blisko 4 mln egzemplarzy, a to więcej niż spodziewali się analitycy. Sprawdziliśmy, w jaki sposób sfinansować zakup takich samochodów z kredytu.

Z badań wynika, że statystyczny samochód importowany do kraju z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii kosztował polskiego konsumenta średnio 25-35 tys. złotych. Dla wielu osób, taki wydatek z własnych oszczędności – z pomocą przychodzi kredyt.

Uzyskanie kredytu na zakup auta z zagranicy bywa utrudniony, ale nie niemożliwy

Dla sprzedawców kredytowych, sfinansowanie zakupu samochodu z drugiej ręki w kraju nie stanowi większych przeszkód. Więcej formalności będzie wymagał za to proces starania się o auto z zagranicznego rynku.

Zdaniem ekspertów, osoby, które są zdecydowały się na taki zakup, będą zobowiązane do przedstawienia kompletnej dokumentacji pochodzenia konkretnego egzemplarza oraz celną odprawę. Obowiązkiem zainteresowanego jest także dopilnowanie, aby auto zostało wyrejestrowane z urzędu odpowiedniego dla danego kraju. Dopiero wtedy, sprzedawca kredytu, tj. firma lub bank, wpłacają środki na rachunek podmiotu sprzedającego (firma lub komis samochodowy).

Warto mieć na uwadze, że ani bank, ani firma pośrednicząca w finansowaniu zakupu auta z kredytu prawdopodobnie nie podpisze umowy, jeśli sprzedawcą samochodu będzie osoba fizyczna.

Kredyt z zabezpieczeniem na inny samochód

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych kredytów samochodowych jest możliwość uzyskania pożyczki gotówkowej, którą klient ma możliwość zabezpieczyć swoim majątkiem – w tym wypadku, aktualnym samochodem (pod warunkiem, że jeszcze nie zdecydował się na jego sprzedaż).

Dzięki takiemu zabezpieczeniu, bank lub firma będą mogły przelać środki bezpośrednio na konto klienta, a ten we własnym zakresie ma możliwość przeprowadzenia transakcji z dowolnym sprzedawcą.

Przyjmuje się, że maksymalną kwotą jaką można uzyskać w przypadku zastawienia swojego aktualnego auta wynosi 50-100 tys. złotych, w zależności od wysokości udzielanego zobowiązania oraz wartości posiadanego samochodu. Tego typu produkty są chętnie wykorzystywane także przez specjalistów, ponieważ okres spłat może być wydłużony nawet do 6-8 lat (w zależności od wieku auta oraz zdolności kredytowej wnioskującego).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *