Happy hispanic man showing the key of his new car
Dokumenty wymagane w kredycie samochodowym
22 sierpnia 2016
kredyt_samochodowy_2
Kredyt samochodowy bez zaświadczeń o dochodach. Czy może być korzystny?
22 sierpnia 2016
new red car with key on hand isolated on white background

Kredyty samochodowe mają zasadniczą przewagę nad tradycyjnymi pożyczkami konsumpcyjny – są znacznie tańsze w obsłudze. Przyjmuje się, że różnica pomiędzy oboma produktami wynosi nawet kilka pkt. procentowych, a to przy wartości finansowania już na poziomie 20-50 tys. złotych niemała różnica.

Kredyt samochodowy tańszy w obsłudze od konsumpcyjnego

Z czego wynikają różnice w kosztach obsługi zadłużenia? Kredyty samochodowe są znacznie mniej ryzykowne z punktu widzenia samych banków, ponieważ ich zabezpieczeniem jest auto o konkretnej wartości i w razie ewentualnych problemów ze spłatą, instytucja ma prawo do jego całkowitego przejęcia.

Warto mieć na uwadze, że kredyt samochodowy można zaciągnąć nie tylko na zakup egzemplarzy nowych od producenta, ale i na auta używane. W przypadku tych drugich należy jednak liczyć się z faktem, że miesięczne opłaty ratalne mogą być wyższe, a sam samochód nie może być starszy niż 5-6 lat (na ogół banki udzielają jednak finansowania na auta nie starsze niż 2-4 lata, ale są od tego wyjątki).

Nieco mniej restrykcyjne są pod tym względem firmy leasingowe, ale tylko pod warunkiem, że sprzedawca auta budzi zaufanie, a w rozliczeniu pojawia się faktura VAT (a nie np. faktura VAT-marża).

Te dokumenty są niezbędne dla banku

Kredyty samochodowe są nieco bardziej uciążliwe pod względem formalnym. Od potencjalnego kredytobiorcy wymaga się bowiem zaświadczenia o poziomie miesięcznych dochodów; wyjątkiem są wnioskodawcy, którzy zobowiązują się do wniesienia odpowiednio dużego wkładu własnego, wynoszącego np. 30-40% wartości samochodu.

Opcją, którą warto zwrócić uwagę, to ewentualna możliwość rozkładu zobowiązania w wysokości 50% na 50%. Przy odpowiednio dużym kapitale, bank może zaproponować klientowi znacznie niższe raty oraz preferencyjne warunki współpracy.

Uwaga na opłaty dodatkowe i warunki w umowie

Przed ostatecznym podpisaniem umowy o kredyt samochodowy, warto zapoznać się ze szczegółowymi warunkami zawartymi w tabelach opłat. Wiele banków działających na rynku w sposób celowy zaniża poziom oprocentowania, co rewanżuje sobie niestandardowymi opłatami dodatkowymi np. z tytułu ubezpieczenia oraz wieloma innymi.

Poza tym, warto zaznaczyć, że o ile klientom indywidualnym przysługuje prawo do odstąpienia od umowy z bankiem w ciągu 10 dni od podpisania dokumentacji, to taki przywilej nie dotyczy już przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *