A small white family car
Sposoby zabezpieczania kredytów samochodowych. Jak zabezpieczają się banki?
17 sierpnia 2016
A Big Delivery Van Isolated on White

Przedsiębiorcy, którzy stają przed decyzją o zakupie auta firmowego mogą wybierać między dwoma standardowymi produktami: leasingiem oraz kredytem. Sprawdziliśmy, jaka forma finansowania będzie korzystniejsza pod względem operacyjnym i podatkowym dla właściciela firmy z sektora MŚP.

Kredyt na auto firmowe nie tylko z banku

 

Bank nie nawiąże współpracy z początkującą firmą

Kredyty samochodowe są godną alternatywą dla leasingu operacyjnego i finansowego, ale jednocześnie – ich dostępność jest wyraźnie ograniczona. Banki wymagają żmudnego udokumentowania swojej wiarygodności; wielu z nich nie udzieli kredytu przedsiębiorcy, którzy działa na rynku krócej niż 12 lub 24 miesiące.

Kredytu udzieli prywatny leasingodawca

Leasingodawcy stawiają przed właścicielami firm nieco niższe wymagania, a przy tym są bardziej elastyczni i pomagają w doborze optymalnego rozwiązania.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się jednak kredyt na samochód udzielany przez prywatne firmy; najwięksi leasingodawcy w Polsce mogą pochwalić się szerokim portfolio produktów finansowych – wielu z nich kredytów na preferencyjnych warunkach.

Nie dzierżawisz auta, jesteś jego właścicielem

Przy leasingu samochód jest wydzierżawiany przedsiębiorcy – pod względem prawnym właścicielem pojazdu pozostaje prywatny leasingodawca lub bank.

W kredycie przedsiębiorca zostaje właścicielem (tylko pod pewnymi warunkami) lub współwłaścicielem auta.

Od kwietnia 2014.r korzyści VAT są podobne

Od kwietnia 2014r. korzyści podatkowe z tytułu możliwości odpisania podatku VAT zarówno przy leasingu, jak i przy kredycie są podobne.

Przedsiębiorcy przysługują dwa progi: 50%, jeśli auto jest wykorzystywane także do celów prywatnych i 100%, jeśli samochód służy tylko do celów biznesowych.

Zgodnie z aktualną interpretacją przepisów podatkowych – właściciel firmy nie jest tzw. maksymalną kwotą do rozliczenia; wcześniej do maksymalnie 6,000 tys. złotych.

Co z samochodem po zakończeniu umowy?

•    Kredyt: po wniesieniu ostatniej raty przedsiębiorca pozostaje jedynym właścicielem auta.

•    Leasing: po upływie umowy właściciel firmy może wykupić auto od leasingodawcy lub przedłużyć okres umowy i zdecydować się na wymianę pojazdu na kolejny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *