A Big Delivery Van Isolated on White
Nie tylko leasing. Kredyt samochodowy dla przedsiębiorców
17 sierpnia 2016
Red car on dollars. Isolated 3D image
Czy można uzyskać kredyt na całą wartość samochodu bez wkładu własnego?
22 sierpnia 2016
A small white family car

Bank może wymagać od potencjalnego klienta, aby ten w odpowiedni sposób zabezpieczył swój kredyt samochodowy. Wybrane instytucje finansowe pozwalają na wybór spośród dostępnych opcji, ale większość narzuca jednak swoje warunki. Wiemy już, jakie zabezpieczenia stosują wiodące banki w Polsce.

Z czym wiąże się dodatkowe zabezpieczenie kredytu?

Należy przyjąć, że jeśli bank decyduje się na wprowadzenia dodatkowego zabezpieczenia kredytu np. w postaci użytkowanego auta, to bez odpowiedniej zgody klient nie ma możliwości jego ewentualnego sprzedania przed uregulowaniem całości zobowiązania. Z tego też powodu, warto raz jeszcze przeanalizować ofertę banku i zastanowić się, czy taki sposób finansowania jest dla nas odpowiedni.

Przyjmuje się za standard, że instytucje finansowe działające w Polsce wykorzystują nie jedną, a kilka kombinacji zabezpieczeń. Jakich? Sprawdziliśmy to.

Bezkosztowe zabezpieczenie kredytu samochodowego: zablokowanie dostępu do karty pojazdu

Depozyt karty pojazdu jest bezkosztowym i najmniej angażującym sposobem na zabezpieczenie kredytu samochodowego. Klient zostaje zobowiązany do przekazania karty pojazdu bankowi, co ma mu uniemożliwiać ewentualną sprzedaż samochodu.

Karta wraca do użytkownika auta tuż po uregulowaniu ostatniej raty kredytowej, a sam proces nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów finansowych.

Przeniesienia własności auta na bank lub ustanowienie banku współwłaścicielem

Najpopularniejszą formą zabezpieczenia w przypadku kredytu samochodowego jest zdecydowanie tzw. przewłaszczenie, czyli przejęcie własności na bank lub (najczęściej) ustanowienie banku jako współwłaściciela. To wiąże się z odpowiednim wpisem do dowodu rejestracyjnego i dopiero po całkowitej spłacie kredytu, instytucja finansowa przenosi prawa własności na klienta.

Warto mieć jednak na uwadze, że przy tym zabezpieczeniu, zakres użytkowania auta jest ściśle określony w umowie i w skrajnych przypadkach, niemożliwym będzie np. wyjazd z kraju samochodem na wakacje, bez wcześniejszej konsultacji tego z bankiem.

Negocjuj z bankiem, aby uniknąć zastawu rejestrowego

Zdecydowanie najbardziej uciążliwym sposobem zabezpieczenia kredytu jest zastaw rejestrowy, który wprowadzany jest na wniosek banku do rejestrów sądowych.

W przypadku, kiedy klient będzie zdecydowany na sprzedaż takiego samochodu, to poza formalną zgodą ze strony banku, wymagane będzie dopełnienie szeregu formalności, związane z usunięciem wpisu do rejestrów sądowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *